Mars inleds med borrning i berget för att montera dubb. totalt 8 hål borras för lika många plintar. Dessa ska gjutas i spirorör på 400 mm. Arbetet med dessa påbörjas tisdag 7 mars av GTAB.
Tyvärr regnade det en hel del under fredagen 4 mars. Det tillsammans med plusgrader resulterade i en hel del ras ner i gropen, så det blir till att gräva fram dubben som är djupast då de till en viss del har begravts i rasmassor.
Helgen ägnades åt att gräva fram berget från rasmassorna, samt även byta ut 2 dubb då de blev lite krokiga av nerfallna stenbumlingar.
Bilden ovan visar hur mycket som har rasat ner. Jag glömde bort att ta kort på rasmassorna (ville ju bara ha bort dom så fort som möjligt), men man ser på tomrummet i massorna var det har rasat.
Bild nedan på de 3 djupast belägna dubben efter återmontering och fastgjutning i berget.En pumpanordning är nödvändig då det hela tiden rinner ner smältvatten från berget.
Lite Klondikekänsla med alla spångar att gå på. Man vill helst slippa kliva i vatten och lera, men det är svårt att undvika.
Det var allt för nu. Det fortsatta arbetet är som sagt planerat att fortsätta på tisdag 8 Mars. Till dess är min uppgift att hålla gropen ren från rasmassor samt se till att pumpen håller vattnet borta.
Problemen med ras fortsätter. Smältvatten från berget samt plusgrader visar sig vara ödesdigert för mina höga, raka jordväggar. Ett tag fruktade jag att husvagnen skulle rasa ner i hålet. Den sitter för säkerhets skull fast i grannens björkar med spännband och ingen får gå upp dit just nu.
Betongarbetena tog ny fart i tisdags. Gjutformar byggs på de övre plintarna och muren för de sista 40 centimetrarna . På måndag kommer leveransen med spirorör för gjutning.
I helgen ska det åter grävas. Men nu ska vi prova en ny approach. Istället för att gjuta direkt på berget djupt nere i gropen ska vi köra en ny metod. Tony (betongbyggaren) kom med ett utmärkt förslag om att lägga igen gropen med sten och makadam och därmed konstruera en hållbar platta som vi sedan kan gjuta på. Därmed kommer vi upp till marknivå med även de djupaste plintarnas bottenplacering och slipper riskera att någon begravs under tonvis med rasmassor. Konstruktören gav sitt gillande så i morgon sätter jag fart. Ett antal stora stenbumlingar i botten och ovanpå detta 10 ton 63-90 som paddas ordentligt. Sedan 10 ton 32-63 på detta och vi har en stadig grund att gjuta på.
Dagens arbete har gått bra. Hann till och med att lägga ut markduk. Stenarna kommer att bli en del av dräneringen som kommer från muren och går sedan vidare ut i diket.
Söndagen fortsatte med att återfylla lite massor längs med de rasbenägna väggarna. Om det rasar så är det i alla fall nånting som tar emot. Fortsatte efter det med att förbereda så mycket som möjligt inför återfyllningen av resterande massor när de främre plintarna är gjutna.
Plintarna som skulle ha gjutits nere i gropen ska vara vid de silversprayade stenarna. En mycket säkrare miljö för betongkillarna att jobba i.
Jag passade på att gräva fram parkeringen till Cadillacen så den slipper stå i vägen ute på vändplanen. Att ha både en lastbil och en stor jänkare parkerad ute på en vändplan kändes lite väl fräckt.
Liten uppdatering. Alla 8 spirorör är monterade och imorgon (18/3) kl 09 kommer betongbilen med 3 kbm för att gjuta en stadig platta.
Plattan gjuten. Rören står stadigt i betongen.
Återfyllning mellan rören så arbetet med formarna överst på rören kan göras.
Tyvärr blev inte pumpbilen ledig på torsdag som var vår planerade gjutdag. Istället blir det gjutning nästa vecka. I morse (22/3) var utsättaren på återbesök och kontrollerade alla plintars placering. Vi har en tolerans på endast 1,5 cm i sidled. Detta på plintar som är upp till 4 meter höga! Det gäller att allting hamnar rätt.
Vi tackar Jesus för att han dog så vi kunde ha långledigt. Långfredagen ägnades helt åt att flytta fyllnadsmassor med grävmaskin.
När dagen närmade sig kvällning var det lite bättre ordning på infarten. Nu fanns det åter plats att parkera Cadillacen utan att den tog plats ute på vändplanen.
Tyvärr så gick en hydraulslang till ena stödbenet sönder, så jag hann inte med att återfylla så mycket runt plintarna som det var tänkt.
Måndagskvällen annandag påsk avslutades med att kapa benen på Peikkoplattorna. Original är dom 300 mm och då tar dom i armeringen i gjutformarna. Kapades till 100 mm istället. 17 plattor med 4 ben på varje. You do the math.