September 2016.

Del 1.

September börjar dåligt, med feber och influensa. Jag ligger däckad i en vecka och det blir ingenting gjort på husbygget. På torsdag 8/9 är jag åter på jobbet och när jag kommer hem hinner jag med 2 timmars arbete på huset innan det är dags för styrelsemöte på Signes förskola.

På fredag eftermiddag tar jag tag i sprängstenen som har legat på nedre infarten ett bra tag. Med skopan på kranbilen flyttar jag på alla 10 ton så dom inte ligger i vägen längre. Dom ska sedan användas till att konstruera åsnestigen som ska gå upp till huset.. 2016-09-10-09-00-49

Lördag inleds med förberedande arbeten för golvvärmeinstallationen, den behöver göras snarast så att Weber kan komma och gjuta golvet. Innan någonting annat kan göras måste 4 stycken fyrkantstål monteras innanför containerdörrarna. Dessa ska fungera som upplag för fönsterpartierna och är ganska rejält tilltagna. Det behövs eftersom varje fönsterparti väger 250 kg.

2016-09-08-17-14-13

Det går rätt så fort att svetsa fast stålen då jag förberedde allting redan i torsdags, så innan lunch är alla 12 stålrör på plats.

2016-09-10-10-27-58

Efter det kan jag fortsätta med att montera distanser längs med väggarna på nedervåningen. Med hjälp av träreglar får vi till rätt avstånd från väggen för golvet då detta inte ska gå hela vägen ut mot plåten.

2016-09-10-15-30-13

På golvet läggs sedan markduk och armeringsnät som ska gjutas in i golvet. På armeringsnätet ska golvvärmerören fästas.

2016-09-10-17-01-59

När lördagen är slut har jag hunnit klart med nästan hela nedervåningen, utom den inre delen efter gästrummet som är förråd/teknikrum. Där har jag tidigare under dagen monterat en golvbrunn och innan fogen runt den stelnat klart går det inte att jobba vidare.

2016-09-11-10-13-30

Söndagen innehåller mycket småfix på flera platser i huset, bland annat tar jag bort plåt mellan den sista containern och den bredvid. Det tar lång tid att kapa och skära då det är plåt i bägge containrarna som ska tas bort.

2016-09-11-15-47-52

Jag slipar rent för montageplåtarna som ska sitta i kortsidan och även för den första i golvet mellan containrarna. Dessa svetsas sedan fast och slipas rent.

2016-09-11-17-10-56

Efter detta klättrar jag upp på taket och gör en tillfällig tätning mot regnvatten. Eftersom plåten mellan containrarna tas bort så blir det därmed öppet för vattnet att komma in den vägen. Något som måste undvikas så långt det är möjligt nu när vi är igång med arbeten inomhus.

2016-09-11-17-09-04

Jag avslutar med att göra klart armeringen på nedervåningen. Golvbrunnen sitter nu fast ordentligt och det går att lägga ut duk och armering. Nu är det mesta klart för att börja dra golvvärmerör.

2016-09-11-17-57-58

Till sist en bild från ungefär samma tid förra året. Då kämpade vi med att ta fram berget inför betongarbetena och hade ingen aning om hur det såg ut under marken. Att berget fortsatte i samma lutning från ravinen genom hela tomten blev en rolig överraskning. Totalt flyttades 250 ton fyllnadsmassor innan berget var framme och nästan lika mycket återfylldes senare.

2015-10-01-17-30-21

Del 2.

Veckan har mest handlat om att förbereda inför helgens läggning av golvvärme. Har även fixat med lite småsaker, men mest fokuserat på golvvärmen. Vi vill ha den klar snarast eftersom Weber står och väntar på att gjuta golvet. Efter ett eget första försök att lägga en krets så fick jag besök av Mattias Ek på HSF Installation som kontrollerade min egenhändiga dragning. Efter några goda råd och smarta tips var det bara att lossa allt och börja om från början. Det är viktigt att det blir rätt från start. Mattias var även vänlig nog att låna ut en slangvinda. Utan den vet jag inte hur jag hade gjort med den stora rullen, den är på 480 meter och väger mer än man kan bära.

20160917_171211.jpg

Efter ett tag var första kretsen i förråd/teknikrummet klar.

 

20160917_100840.jpg

Strax före lunch fick vi besök av svanfamiljen nere i sjön. Svanarnas 4 ungar har nu vuxit till sig ordentligt och är nästan lika stora som sina föräldrar. Signe och storebrorsan gav dom lite bröd och det uppskattades.

20160917_093136

Efter lunch åkte jag iväg till några vänner som har en sommarstuga endast 5 minuter bort. Jag har tidigare lovat att ta hand om lite tegelpannor som dom ville bli av med. Det visade sig att det var hela 6 ton tegelpannor och dom kommer till användning som fyllning i slänten framför huset.

20160917_192827

När kvällsmörkret kom var i alla fall nästan hela främre delen av nedervåningen klar. Jag hann med att påbörja den sista kretsen men gav upp då både orken och ljuset försvann.

20160917_192412

På söndag vaknar jag tidigt och redan kl 10 är all golvvärme lagd. Det som är kvar är de två kretsarna som är i badrum och tvättstuga, men dom går inte att lägga förrän senare.

20160918_100413

Jag passar även på att lyfta upp vagnstyckena till trappen på övervåningen.Det känns bättre att de ligger inomhus och snart är det dags för montering av trappen.

20160918_175621

Jag ägnar några timmar till att lossa alla tegelpannor jag fick igår. Eftersom hela slänten fylls ut så blir jag tvungen att flytta på den tillfälliga trappan och hitta en på en ny dragning för den.

20160918_180303

Signe vill så gärna gunga eller kasta sig i en lian, så efter maten hänger vi upp en lyftstropp i en container och gungar lite.

20160918_175922

Del 3.

Måndagen ägnas åt montering av den femte och sista stolpen mellan container fem och sex. Precis där stolpen ska stå har den nedre balken fått sig en rejäl smäll och är ordentligt skadad. Det blir till att slipa och sedan slå ned den skeva balken med slägga. det går men låter nog en hel del för grannarna på andra sidan sjön. När balken är nästan vågrät så används släggan återigen, denna gång för att få in stolpen på sin plats. Det går men tar en stund av bankande och oväsen. Klockan börjar bli mycket så jag skyndar på så gott det går för att inte störa allt för mycket. Efter ett tag står i alla fall stolpen där den ska.

Jag går över till att svetsa fast stolpen, något som inte låter speciellt mycket och hinner bli klar innan det blir för mörkt.20160919_191639.jpg

På tisdag kan jag ta ledigt efter lunch. Kl 13 ska Mattias från HSF Installation komma ut och provtrycka golvvärmesystemet. Det görs i flera omgångar och däremellan måste man vänta ganska länge så vi hinner med att ta en lång fika uppe vid containrarna.

20160920_141025

Provtryckningen går bra och vi får godkänt. Närt Mattias är klar kommer Göran och Anders från Weber ut och kollar inför gjutningen av golvet. Allt ser bra ut och vi får senare datumet 4 oktober för den första gjutningen.

Jag jobbar vidare mellan container fem och sex med att ta bort plåt och svetsa fast montageplåtar.Arbetet är tidskrävande med all slipning av de nedre svetsarna i väggarna, men jag har nu fått in snitsen ordentligt.

Bilden nedan visar montageplåten i golvet.

20160920_181400

Tre stycken montageplåtar i kortsidan monterade.

20160920_181425

Under onsdag och torsdag hinner jag inte med något jobb då Linda jobbar sent bägge dagarna. Men på fredag kväll fortsätter jag att svetsa klart stolpen samt med att ta bort mer plåt.

20160920_182053

Jag går upp tidigt på lördag för att hinna få någonting gjort innan vi ska ge oss iväg till Linköping för konsert och hotellövernattning. Även killarna är med och Signe ska sova över hos mormor på Lidingö.

Jag arbetar vidare med plasmaskäraren på övervåningen och skär bort plåt vid trapphålet. För att det inte ska ramla ner glödande metallbitar på nedervåningen spärrar jag av med en träskiva för säkerhets skull. Men efter en stund ser jag att det ryker ganska mycket och när jag tittar ner ser jag att det brinner i isoleringen!! Lågorna är nån decimeter höga och det ryker nu rejält. På nåt sätt är jag nere på undervåningen på nolltid och stampar ut elden. Det ryker ganska mycket i den kalla morgonluften även efter att elden är släckt och jag ser nu att golvvärmerören har smält på två ställen. Jaha, bara att riva hela den kretsen och göra om allting.20160924_083456

Det är nu som jag står och väger mellan att ge upp för tillfället eller sätta fart igen och göra om jobbet. Envisheten och ilskan över bakslaget gör att jag snabbt river bort allt som är skadat och påbörjar läggning av nya rör.

20160924_091159

Efter en stund har jag lagt ut ny markduk och armering.

20160924_093131

Jag hade bara en timme på mig innan vi måste åka men jag hinner med att lägga nästan halva rummet.

20160924_102050

Vi lämnar Signe hos mormor och kör mot Linköping. På kvällen ser vi Kent och det känns rätt OK att få göra något som inte har med husbygget att göra som omväxling.Speciellt efter morgonens bakslag.

20160924_214618

På söndag eftermiddag fortsätter jag med golvvärmen och efter en stund är hela kretsen lagd.20160925_174950

Det är lika bra att fortsätta med golvvärmen så jag monterar så många hullingar jag kan för att fixera armeringen mot golvet.

20160925_181905

När dagens jobb är slut så hinner jag med att njuta en liten stund av utsikten och den annalkande hösten. Vi njuter varje dag av vårt boende, trots att vi bor i en liten byggbod på en arbetsplats. Signe konstaterade härom dagen att det var bra att vi bodde så nära bygget. ”För då kan du hinna med att jobba mycket mer”.

20160925_175246

Del 4.

Vi fortsätter arbetet med att ta bort plåt. Nu är jag noga med att spärra av trapphålet och dessutom kör jag med vinkelkap istället för plasmaskärare. Vill inte riskera att det rasar ner mer glödloppor innan golvet på nedervåningen är klart. Det tar längre tid, låter mycket och är smutsigt att kapa istället för att skära men är lugnare för nerverna.

20160927_172136

Det är bara plåten upptill kvar att kapa.

20160927_172150

Signes feber kommer tyvärr tillbaks efter helgen, så vi turas om att vara hemma och vabba. På onsdagen kommer jag hem vid lunch för att vabba och Mattias på HSF Installation kommer ut för att provtrycka golvvärmen jag bytte ut efter branden. Han hinner även med att koppla in vatten som Weber behöver för golvgjutningen samt även påbörja dragningen av avloppet i nedre badrum/tvättstuga.

20160928_180041

På fredag eftermiddag monterar jag  hullingar i nedervåningen som ska hålla fast golvvärmen vid gjutningen.

20161001_093017

På lördag förmiddag är jag helt klar kapningen av plåt. I alla fall mellan de här 2 containrarna. Nu kan jag spruta in fogskum mellan skarven upptill för att förhindra att det regnar in. Detta är en tillfällig lösning till det slutgiltiga taket är på plats.

20161001_173340

På torsdagen fyller Isak 16 år. Han vill ta MC-kort och jag frågar min kompis Patrik om han kan tänka sig att ta med honom på en åktur. Dom åker upp till Oxdjupet på slingriga vägar i höstsolen och Isak gillade verkligen att åka båge. Stort tack till Patrik som var bussig att ställa upp med en åktur på sin Triumph.

20161001_132055

Efter fika med släkt och familj ute under eftermiddagen fortsätter jag med plåtkapning. Nu ska plåten bort i det som ska bli 2 sovrum. Inget som kan ta eld finns i närheten så plasmaskäraren får åter jobba hårt.

20161001_173956

Efter ett tag är nästan all plåt som ska tas bort avlägsnad.

20161001_190207

Sett från den yttre containern.

20161001_190255

Jag avslutar med att gå upp på taket och täta mellan skarvarna. Klockan har hunnit bli 19 och det är redan mörkt ute.

20161001_190013

På söndag morgon åker Linda iväg till Halmstad för konferens. Det betyder att jag är ensam med Signe i 3 dagar och under den tiden blir det inget gjort på bygget. Vi ska ta det lugnt och åka iväg på kalas på eftermiddagen hos en dagiskompis. På måndag eftermiddag har Signe körsång och på Tisdag är det simskola. Weber kommer kl 07 på tisdag för att gjuta golvet. De har med sig sin reklamavdelning som ska göra ett reportage för deras egna tidning, så jag får vara kvar hemma tills intervjun är klar innan dagislämningen. Vi ser fram emot att äntligen få ett riktigt golv på nedervåningen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s